Dzisiaj jest: 24.11.2020, imieniny: Emmy, Flory, Romana

Uroczyste obchody 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej – Breda (Holandia) – 26–27 października 2019

Dodano: rok temu Czytane: 174 Autor:

W dniach 26–27 października 2019 odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez żołnierzy generała Stanisława Maczka – 1 Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Uroczyste obchody 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej – Breda (Holandia) – 26–27 października 2019
Uroczyste obchody 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej – Breda (Holandia) – 26–27 października 2019

W dniach 26–27 października 2019 odbyły się uroczyste  obchody 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez żołnierzy generała Stanisława Maczka – 1 Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W uroczystościach ze strony Instytutu Pamięci Narodowej wzięli udział zastępca prezesa IPN Jan Baster oraz dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek. Obecni byli także syn gen. Maczka prof. Andrzej Maczek i wnuczka Karolina Maczek-Skillen.

Uroczystości odbyły się na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Oosterhout, gdzie znajduje się 30 grobów polskich żołnierzy, na Cmentarzu Wojskowym w Bredzie w Ginnneken, gdzie pochowano 80 polskich żołnierzy oraz na Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie.  Na tym ostatnim spoczywa generał Stanisław Maczek; łącznie jest tam 161 polskich grobów, w tym także polskich pilotów RAF.

W Ginneken przy Vogelenzanglaan wiceprezes IPN Jan Baster odczytał list skierowany do uczestników i organizatorów przez prezesa IPN Jarosława Szarka.

"– Postawa polskich żołnierzy walczących w Niderlandach w 1944 roku do dziś jest inspiracją dla wielu osób, nie tylko w Polsce. Instytut Pamięci Narodowej dokłada starań by ich ofiara i poświęcenie nie zostały zapomniane. Służą temu nasze przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym oraz specjalne działania pionu IPN odpowiedzialnego za upamiętnienie walk i męczeństwa Polaków. W ten sposób dajemy wyraz wdzięczności i spłacamy dług wobec bohaterów z tamtych czasów – podkreślił prezes IPN."

Uroczystości 27 października poprzedziła Msza Święta w kościele św. Wawrzyńca.

Patronat nad obchodami objęli: burmistrz gminy Breda, burmistrz gminy Oosterhout, Stowarzyszenie 1 Polskiej Dywizji Pancernej Niderlandy oraz komitet corocznych obchodów wyzwolenia Bredy.

W kontekście uroczystości warto wspomnieć o trwającej budowie Memoriału gen. Maczka w Bredzie.  Jego otwarcie planowane jest na marzec przyszłego roku.

Jednostka dowodzona przez generała Maczka, którą cechował niezwykły duch walki, na stałe zapisała się w historii II wojny światowej szeregiem zwycięstw. Na szlaku bojowym, obejmującym Niderlandy i Niemcy, wyzwoliła wiele miejscowości belgijskich.
Źródło: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/80226,Uroczyste-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-Bredy-przez-zolnierzy-1-Dywizji-Pancern.html
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.